JEŚLI NIE MY, TO KTO? JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY?

Hej, mam na imię Magdalena i podzielę z Wami swoimi uwagami na temat ubezpieczenia w podróży 🙂

Jedną z niezbędnych rzeczy z mojej listy do przygotowania długiego zagranicznego wyjazdu jest zadbanie o OPIEKĘ MEDYCZNĄ całej naszej rodziny podczas podróży. Naszym pierwszym celem jest podróż po całej Europie, więc zaczęłam rozglądać się za tego typu ubezpieczeniem. Przeglądając liczne blogi oraz fora i zadając podróżnikom pytania na ten temat okazało się, że sprawa wcale nie jest prosta.
Wszyscy, a przynajmniej większość z nas płaci składki ZUS, więc posiada tym samym ubezpieczenie zdrowotne. Możemy zatem zupełnie za darmo wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejskią Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdzającą nasze prawo do bezpłatnego korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Odbywa się to na koszt NFZ, ale niestety ze sporymi wyjątkami 🙁

EKUZ dotyczy tylko podstawowych usług medycznych. Niestety nigdzie nie znalazłam informacji co dokładnie kryje się pod tym pojęciem, ale moim zdaniem wiąże się to z korzystaniem z podstawowej pomocy medycznej przy nagłym zachorowaniu (jak nasz SOR) lub wizytą u lekarza pierwszego kontaktu (internista, pediatra). Sprawę komplikuje fakt, że na stronie NFZ znajdziemy tylko zdawkowy zapis: „Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie.”
Dalej analizując, moim zdaniem, karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, w tym takich istotnych jak: pomoc specjalistów, pobyt w szpitalu, zakup leków, leczenie dentystyczne czy transport sanitarny lub powrót/transport do kraju. W wielu krajach za takie “przyjemności” musimy zapłacić z własnej kieszeni lub NFZ zwraca nam tylko część poniesionych kosztów. Jeśli trafimy do placówki prywatnej zamiast państwowej (EKUZ działa tylko w placówkach państwowych) to będziemy zobowiązani do pokrycia 100% kosztów naszego leczenia. Nie zaryzykowałabym podjęcia leczenia innego niż pomoc z nagłej sytuacji, bo nie wiedziałabym z jakimi kosztami się to dla mnie wiąże.
Próbowałam to sprawdzić na stronie NFZ, ale link „koszyka świadczeń gwarantowanych” prowadzi do strony Ministerstwa Zdrowia i dalej nic wiadomo. 🙁

Nasze karty EKUZ 🙂

Niemniej jednak uważam, że warto ją mieć, skoro i tak jej posiadanie nie wiąże się dla nas z żadnymi kosztami, a może nam pomóc w awaryjnej sytuacji 🙂

 

W jaki sposób wyrobić EKUZ?
Należy wejść na stronę internetową NFZ, pobrać oraz wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego lub do wybranej delegatury NFZ.

Wysyłka może być zrealizowana poprzez:
1. wysłanie podpisanego skanu emailem do oddziału wojewódzkiego NFZ
2. wysłanie pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ
3. przesłanie przy pomocy ePUAP
4. osobiste złożenie w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ

Z informacji widocznej na stronach NFZ wynika, że wnioski są rozpatrywane w kolejności ich wpłynięcia, ich realizacja może potrwać około 10 dni (w przypadku okresu wakacyjnego może się wydłużyć), a sama karta dla osób zatrudnionych lub prowadzących własną działalność gospodarczą oraz dzieci będzie ważna przez okres 12 miesięcy.

Chcąc sprawdzić te informacje, wybrałam najprostszy i najszybszy sposób, czyli wysyłkę 3 skanów wypełnionych i podpisanych wniosków (dla każdej ubezpieczonej osoby osobno) na email odpowiedniego oddziału wojewódzkiego. Jakież było moje zdziwienie, kiedy następnego dnia otrzymałam emailem informację z NFZ o wysyłce gotowych kart na wskazany przeze mnie we wniosku adres i rzeczywiście otrzymałam je listem poleconym po kilku dniach !


Przez jaki czas karta EKUZ jest ważna?
– 5 lat dla emerytów
– 12 miesięcy w przypadku osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członków rodzin (małe dziecko lub dziecko powyżej 18 lat – po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego fakt kontynuacji kształcenia)
– są jeszcze wyjątki dotyczące okresu 6 miesięcy, 2 miesięcy, 90 dni i 42 dni (najlepiej zapoznać się z nimi na stronie NFZ)

 

W naszym przypadku ważność 12 miesięczna jest liczona od daty wysłania przez NFZ e-maila z potwierdzeniem rozpatrzenia wniosku i wysyłki kart, czyli na okres 23 marca 2018 do 23 marca 2019.
Niestety nie można złożyć wniosku o nadanie karty z datą przez nas narzuconą (np. 2 miesiące do przodu). Każdy wniosek jest realizowany w kolejności jego wpłynięcia, z bieżącą datą wydania karty.

 

Jak widzicie wyrobienie karty EKUZ jest dziecinnie proste !
Mamy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni jej testować, a jeśli tak się stanie, to damy znać jak to wszystko działa.

 

Więcej na ten temat znajdziecie na poniższej stronie NFZ:
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/
O ubezpieczeniach turystycznych napiszę w innych postach.

 

pozdrawiam
Magdalena

 

ps. Zapraszamy do komentarzy. Jeśli korzystaliście już z karty dajcie znać jak ona działa 🙂

 

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych